Little black dress - mała czarna sukienka

Każda kobieta powinna mieć ją w szafie. Jest ponadczasowa i klasyczna, pasuje do praktycznie każdej stylizacji, króluje wśród innych sukienek. O czym mowa? Oczywiście, że mówimy o małej czarnej!

Skąd się wzięła mała czarna sukienka?

Mała czarna to nazwa prostej sukienki w kolorze czarnym. Sukienka ta zyskała niezwykłą popularność dopiero w latach 20 XX wieku. Wcześniej kolor czarny był zarezerwowany wyłącznie dla żałoby. Stan ten zmieniła znakomita projektantka Coco Chanel, kiedy to w roku 1926 zaprezentowała prostą, czarną sukienkę na wybiegu. Mała czarna podbiła serca kobiet. Stała się również symbolem walki pań o ich wolność i emancypację. Kobiety miały już dość noszenia obszernych, gorsetowych sukni, które skutecznie utrudniały poruszanie się oraz swobodne funkcjonowanie. Mała czarna stała się modelem sukienki dla wszystkich kobiet, bez względu na ich status społeczny.

Wiele odcieni małej czarnej

Sukienka ta na przełomie lat przybierała różne oblicza, w zależności od wyobraźni projektantów. Jednym z atutów little black dress jest właśnie możliwość dopasowania idealnego fasonu do swojej sylwetki. Każda kobieta, bez względu na wiek, czy figurę może i powinna posiadać egzemplarz tej wyjątkowej sukienki. Mała czarna modna w tym roku charakteryzuje się kształtem w literę A oraz tiulową tkaniną, nawiązując tym do stroju baletnicy. Oczywiście dalej mała czarna powinna być bardzo kobieca, toteż na wybiegach królują modele sukienek obcisłych, dopasowanych do kobiecych kształtów. Popularne będą sukienki ołówkowe, ale i także asymetryczne lub nawet modele z delikatnymi pelerynami. Dominującymi tkaninami będą aksamit, satyna, by podnieść i podkreślić jeszcze bardziej wyjątkowość małej czarnej.

Mała czarna sukienka na każdą okazję

Wiele razy zastanawiałaś się nad wyborem odpowiedniej sukienki przed różnymi wyjściami. Okazuje się, że ten model sukienki pasuje niemalże do każdej stylizacji. Mała czarna dzięki minimalizmowi i prostocie jest w stanie dopasować się do każdej okazji. To właśnie dlatego jest ona absolutnym must have w twojej garderobie.  Sukienka daje nam wiele możliwości, gdyż traktujemy ją jako bazę naszej stylizacji. Z pomocą tej samej sukienki możemy stworzyć wiele różnorakich stylizacji. W jednej i tej samej sukience możesz udać się na biznesowe spotkanie, wieczorny spacer z narzeczonym, czy przyjęcie weselne przyjaciółki. To szczegóły i dodatki stylizacji zadecydują o charakterze twojego końcowego wyglądu, a mała czarna przechodzi wtedy na drugi plan. Na sylwestra bądź uroczystą, świąteczną kolację wybierz model sukienki dekorowanej brokatem, srebrną lub złotą nitką, cekinami lub perłami. Na niezobowiązujące spotkanie z przyjaciółmi wybierz prosty model małej czarnej i dodaj do niej skórzaną ramoneskę oraz białe trampki. Możliwości jest naprawdę wiele i ogranicza cię tylko twoja wyobraźnia.

Mała czarna to piękna i ponadczasowa sukienka z duszą i historią. Wiele znanych kobiet inspirowało się nią i były to np. Audrey Hepburn, Brigitte Bardot czy Marilyn Monroe. Niewątpliwe jest również to, że każda z nas może w niej czuć się i wyglądać zjawiskowo.

Komentarze ()